Skrypty CMS takie jak Joomla czy WordPress zawierają w swoim rdzeniu zazwyczaj tylko niezbędną namiastkę narzędzi i funkcji potrzebnych do tego aby postawić stronę www. Przy niewielkich potrzebach i wymaganiach to wystarcza, ale chcąc postawić bardziej rozbudowaną funkcjonalnie i ciekawą graficznie stronę internetową trzeba zaprząc to wybranego CMSa jakieś dodatkowe rozszerzenia, które umożliwią dostrojenie strony do potrzeb. 

Wśród ogromnej już a przy tym stale powiększającej się i rozwijającej liczby najprzeróżniejszych rozszerzeń w postaci komponentów, modułów, dodatków czy wtyczek, wyróżnia się grupa prawdziwych kombajnów w postaci tzw. Page Builder-ów. Są to w zasadzie wizualne kreatory stron, działające wprawdzie w obrębie dedykowanego im CMSa i wykorzystujące jego potencjał, ale posiadające własne narzędzia do szycia strony według koncepcji i pomysłów projektanta. 

Wybrany Page Builder to przede wszystkim wizualny kreator strony. Nawet bez programistycznego wykształcenia można złożyć w nim, niczym z klocków lego, stronę z potrzebnymi nam treściami a następnie wizualnie ostylować, tak aby strona nie tylko wyglądała ładnie i nowocześnie, ale również niepowtarzalnie. To nie jest już toporne dostrajanie zakupionego wcześniej szablonu do potrzeb użytkownika.

Buildery, nawet w swoich okrojonych darmowych wersjach, posiadają możliwość wizualnego rozmieszczania i ostylowania potrzebnych elementów na stronie, tak jak potrzebuje tego użytkownik a nie jak narzuca mu to zakupiony szablon. Co więcej, komercyjne wersje tych narzędzi udostępniają użytkownikowi gotowe biblioteki różnych wizualnych koncepcji rozlokowania na stronie swoich treści, które po zaimportowaniu można dalej zmieniać i modyfikować. 

W CMS Joomla, Page Builder to zwykle rozbudowany komponent otoczony licznymi dodatkami i modułami, instalowanymi najczęściej razem z macierzystym komponentem. W WordPressie podobnie, tyle że tam wszystkie potrzebne elementy Buildera zaszyte są w jednej paczce nazywanej w tym CMSie wtyczką.

Popularność tego typu internetowych kombajnów owocuje zresztą powstawaniem kolejnych rozszerzeń pod konkretne Buildery, tyle że produkowanych i sprzedawanych przez odrębne podmioty, przez co niekonieczne są one zawsze zgodne z dedykowaną najnowszą wersją Buildera.

Poniżej krótka lista najpopularniejszych obecnie wizualnych kreatorów typu Page Builder

SP Page Builder

Produkt dostępny w okrojonej wersji free jak i w kilku komercyjnych wariantach dystrybucji, różniących się zakresem funkcji, ilością licencji jak i okresem dostępu do aktualizacji czy długością wsparcia technicznego. Szczegóły na stronie producenta. Wraz z komponentem instalowany jest także moduł ułatwiający wdrażanie treści. Produkt przygotowany do pracy pod kontrolą skryptu CMS Joomla.

 Katalog rozszerzeń 
  Strona autora

sp page puilder

SP Page Builder i jego cegiełki do budowania zawartości strony

 


 Ja Page Builder

Produkt dostępny w postaci jednego zintegrowanego instalatora zarówno dla wersji darmowej jak i komercyjnej. Można go ściągnąć ze strony producenta, wstępnie przetestować i wykorzystać. Chcąc rozszerzyć jego funkcjonalność o dodatkowe biblioteki gotowych wzorców, należy zakupić komercyjną licencje po czym na budowanej stronie zalogować się do swego konta na joomlart.com. Produkt przygotowany do pracy pod kontrolą skryptu CMS Joomla.

  Strona autora

ja page builder

Ja Page Builder chwali się przede wszystkim bogatą biblioteką gotowych wzorców

 


Gridbox

Charakterystyczną cechą tego pakietu wyróżniającą go z grona konkurentów to dość gruntowna lokalizacja na język polski. Pakiet dostępny w okrojonej wersji darmowej jak i komercyjnej wymagajacej zalogowania na konto producenta. Produkt przygotowany do pracy pod kontrolą skryptu CMS Joomla.

  Strona autora

gridboxBiblioteka cegiełek i gotowych wzorców w panelu edycji Grinboxa

 


JSN Page Builder

Pakiet działa zastępując w Joomla jego domyślny edytor - edytując artykuł można się przełączać między nim a domyślnym edytorem w zależności od potrzeb edycji treści. Darmowa wersja pozwala użyć go maksymalnie w trzech artykułach.

 Katalog rozszerzeń 
  Strona autora

jsn page builder

Jsn Page Builder pracuje zastępując domyślny edytor Joomla

 


RSPageBuilder

Jeden z nielicznych pakietów tego typu dostępny wyłącznie w darmowej wersji (firma zarabia na innych rozszerzeniach). Brak tu jednak równie zaawansowanych możliwości ostylowania treści jak u komercyjnych konkurentów. Brak także gotowych do zaimportowania wzorców. Warto natomiast zwrócić uwagę że producent przewidział dla swojego Buildera dodatkowy moduł i wyszukiwarkę. Elementów tych trzeba jednak poszukać na stronie producenta i osobno wdrożyć gdyż nie są instalowane razem z komponentem.

 Katalog rozszerzeń 
  Strona autora

rs pagebuilder

RS Page Builder. Darmowy ale i najuboższy pakiet budowlany


Elementor

Jedna z popularniejszych wtyczek WordPressa z gatunku Page Builderów. Częściowo zlokalizowana i częściowo darmowa - dokupując wersje Pro rozbudowujemy bibliotekę funkcji i uzyskujemy dostęp do obszernego repozytorium gotowych wzorców. Na uwagę zasługuje także fakt, iż powstają niezależne od producenta zewnętrzne rozszerzenia Elementatora, też po części darmowe a po części płatne, co daje w sumie olbrzymi potencjał możliwości tego pakietu. Jak to w WordPressie często bywa, niektóre szablony wręcz uzależniają swoje działanie od obecności w skrypcie Elementora 

 Katalog rozszerzeń 
  Strona autora

 

elementor

WordPressowy Elementor i jego biblioteka funkcji

 


Page Builder by SiteOrigin

Elementem wyróżniającym ten pakiet jest tryb edycji treści. Artykuły (strony) komponuje się tu z gotowych elementów, pozostając jednak cały czas na edycyjnym zapleczu WordPressa. W odróżnieniu od konkurentów, nie ma tu gotowych wzorców do zaimportowania. 

 Katalog rozszerzeń 
  Strona autora

page builder

Page Builder SiteOrigin składa treści na zapleczu pod zastępstwo domyślnego edytora

 


Więcej narzędzi tego typu znajdziemy w internetowych wyszukiwarkach pod hasłem Page Builder