Gutenberg

Gutenberg3Na przełomie 2018/2019 roku WordPress udostępnił swoim użytkownikom nowy domyślny, wizualny edytor blokowy pod nazwą Gutenberg. Edytor zmienia dość radykalnie koncepcję wprowadzania i edycji treści na administrowanych stronach, dając jednocześnie deweloperom rozszerzeń nową przestrzeń rozwoju.

Gutenberg, który na początku swojego rozwoju działał jedynie pod postacią klasycznej, doinstalowywanej na życzenie wtyczki, na dzień dzisiejszy ewaluował do roli domyślnego Wordpresowego edytora, wypierając z tej roli wcześniejsze rozwiązania (odrębnymi wtyczkami można je jednak przywrócić z powrotem na pokład Wordpresa). 

Gutenberg, w swojej logice działania i edycji treści, mocno rewolucjonizuje dotychczasowe metody wprowadzania treści - tekstów i ilustracji, przez co jest mało intuicyjny w obsłudze. Aby sprawnie poruszać się po nowym interfejsie edytora Gutenberg, w labiryncie jego opcji i funkcji, trzeba zwykle wcześniej podszkolić się nieco w tym zakresie. Z pomocą mogą tu przyjść liczne już filmy instruktażowe, jakie możemy znaleźć m.in. na YouTube

Najmocniejszym atutem nowego edytora Gutenberg, jest przede wszystkim jego domyślna integracja z samym rdzeniem Wordpresa - wszystkie funkcje zawarte w edytorze Gutenberg są na bieżąco aktualizowane z Wordpresem, co oznacza niskie ryzyko zachodzenia konfliktów między wtyczkami na stronie w trakcie jej aktualizacji. Im mniej zewnętrznych wtyczek wdrożymy bowiem na stronę do jej realizacji, tym strona jest stabilniejsza i szybsza. 

Rdzeń Wordpresa, nawet z edytorem Gutenberg na pokładzie nie zawiera jednak wielu funkcji, chcąc zatem dostroić wygląd i działanie strony do swoich potrzeb (lub potrzeb klienta), musimy zatem najczęściej sięgać po zewnętrzne wtyczki i rozszerzenia innych autorów.

Domyślny zestaw funkcji i opcji Gutenberga (rozrastający się zresztą z każdą nową odsłoną Wordpresa), za sprawą zewnętrznych wtyczek zaczął zatem szybko rozrastać się o kolejne funkcje, dając autorom treści coraz większą swobodę we wdrażaniu swoich koncepcji i pomysłów.

Poniżej krótkie charakterystyki co ciekawszych wtyczkowych rozszerzeń, działających właśnie w obszarze edytora Gutenberg - rozszerzające jego standardową bibliotekę narzędzi.

wp illustrations SVGBiblioteka, jak deklarują autorzy, blisko 300 skalowalnych, rastrowych grafik SVG, które z poziomu edytora Gutenberg można najpierw wzrokowo przejrzeć lub manualnie przeszukać z pomocą dołączonej wyszukiwarki, a następnie wybrane ilustracje osadzić na edytowanej stronie.

Po zainstalowaniu i włączeniu wtyczki Illustrations Block, zestaw funkcji Gutenberga w belce "Podstawowy blok" wzbogaci się o jedną dodatkową ikonkę "Illustrations". Jej kliknięcie otworzy nowy blok edycyjny z wkomponowaną pierwszą przykładową grafiką SVG.