puretextZmorą każdego administratora strony zajmującego się dodawaniem i edycją treści na stronach www jest domyślny tryb kopiowania tekstów z innych źródeł. Taki domyślny tryb opierający się na skrótach CTRL+C i CTRL+V ma na ogół to do siebie, że kopiuje zaznaczony tekst wraz z jego źródłowym formatowaniem - a to źródłowe formatowanie, przygotowane zwykle na innym środowisku edycyjnym (np. w Wordzie) i dla innej platformy publikacji, najczęściej nijak się ma do naszej strony, na której taki skopiowany tekst chcemy opublikować. U nas są bowiem inne domyślne ustawienia czcionek, nagłówków, odstępów i generalnie inna forma formatowania tekstu. Po wklejeniu takiego tekstu standardową metodą CTRL+V, ten najczęściej mocno odstaje wizualnie od wszystkich innych treści na naszej stronie, z tej prostej przyczyny, że skopiowany tekst formatowany jest nadal według zasad jakie dominowały w źródłowej publikacji.

Disable gutenberg 1Nowy edytor treści pod nazwą Gutenberg nie wszystkim przypadł do gustu i nie wszyscy chcą lub mogą go używać. Gutenberg wymaga bowiem radykalnej zmiany przyzwyczajeń oraz nauki obsługi, na co nie każdy ma czas i ochotę. Idąc w sukurs takim osobom powstała wtyczka, która przynajmniej teoretycznie i tymczasowo potrafi wyłączyć w całym Wordpressie obecność Gutenbergai tym samym powrócić do dawnych, znanych i sprawdzonych metod edycji treści.

wp reset
Realizacja strony internetowej na skrypcie CMS WordPress (i jemu podobnych), wiąże się nierzadko z popełnianiem mniej lub bardziej zamierzonych błędów, zwłaszcza jeśli znajdujemy się na etapie poznawania i nauki takiej lub innej platformy CMS. Poznawanie funkcji i obsługi CMSa polega najczęściej na instalowaniu i testowaniu najrozmaitszych narzędzi i rozszerzeń, które metodą prób i błędów staramy się ujarzmić i doprowadzić do stanu pełnej kontroli. Wiąże się to przy tym najczęściej z totalnym zaśmieceniem takiej testowej platformy skryptu - panel administracyjny pełen jest najprzeróżniejszych opcji, funkcji i poleceń, baza danych pęka od najprzeróżniejszych tabel a pliki na serwerze puchną z czasem od przykładowych treści i grafik. Bez takiego etapu edukacji nie sposób jednak ujarzmić obsługi skomplikowanych rozszerzeń. Aby jednak nie utonąć w gąszczu rozrastającego się z każdą zainstalowaną wtyczką interfejsu zarządzania, wskazane jest od czasu do czasu albo postawić WordPressa zupełnie od zera, albo... skorzystać z takiego narzędzia jak WP-Reset.

Advanced Page Manager

Wtyczka Wordpress wspomagająca administratora w zarządzaniu stronami na zapleczu skryptu. Pomaga wizualnie ogarnąć wzajemne zależności, hierarchię, jednego wpisu nad innymi - wyżej/niżej, nad/pod. Interfejs wtyczki działa w oparciu o Ajax, więc wszelkie wykonywane na zapleczu operacje nie powodują przeładowania strony, co znacznie przyśpiesza pracę. Strony podrzędne są grupowane, aby je zobaczyć wystarczy kliknąć ikonę strzałki, co spowoduje rozwinięcie listy podstron.

glance that

Rozszerzenie Wordpressa wspomagające administratora w zarządzaniu zawartością strony. Po instalacji w kokpicie znajdziemy dodatkowy blok z informacjami: ile i jakiego typu treści mamy obecnie na stronie. Administrator może dodawać lub usuwać elementy z podglądu a także zmieniać domyślnie przypisane ikonki. Administratorzy mogą zastosować ogólną konfigurację dla wszystkich użytkowników lub nowych użytkowników.

improved save button

Wtyczka Wordpressa przyspieszająca wszelkiego typu operacje zapisu i nawigacji po administracyjnym zapleczu. Wtyczka dodaje nowy i ulepszony przycisk "Zapisz" na ekranie Edytuj post, który za jednym kliknięciem zapisuje bieżący wpis i natychmiast przenosi Cię do następnej akcji. Dostępne są następujące operacje:

loco translate

Wtyczka Wordpressa wspomagająca administratora w lokalizowaniu treści różnego typu komunikatów ekranowych. Wiele rozszerzeń dostępnych jest wyłącznie w angielskiej wersji językowej, nie mają wsparcia językowego dla tych krajów dla których strona docelowo ma być skierowana lub zwyczajnie w tłumaczeniach wtyczek są braki bądź też jakieś wyrazy chcemy przeedytować, aby lepiej pasowały do treści strony. Loco Translate pomoże nam przygotować zupełnie od podstaw nową wersje językową jakiegoś wdrożonego rozszerzenia lub ułatwi modyfikacje/edycję już obecnych tłumaczeń.

plugin toggle

Wtyczka Wordpressa ułatwiająca podgląd wszystkich zainstalowanych na stronie rozszerzeń, w tym szybkie włączanie/wyłączanie wybranych wtyczek.

wp sweep

Wtyczka WordPressa wspomagająca administratora w pracach nad utrzymaniem porządku na stronie, a w tym konkretnym przypadku w bazie danych. WP-Sweep pozwoli łatwo pousuwać z bazy danych niepotrzebne już treści. WordPress, jak i wtyczki i motywy, zapisują w bazie danych różne informacje. Niektóre z nich z czasem stają się niepotrzebne i nic nie stoi na przeszkodzie aby je usunąć. Zbędne są na przykład stare wersje wpisów, automatycznie zapisywane szkice, nieużywane lub powtarzające się metadane czy przechowywane w koszu usunięte już wpisy i komentarze. Mimo że wszystkie te dane nie zajmują zwykle dużo miejsca, to mogą mieć pewien wpływ na szybkość działania strony. Wtyczka pozwoli jednym kliknięciem wyczyścić bazę danych z tego typu zbędnych już treści. 

what the file

Wtyczka WordPress ułatwiająca lokalizację, a konkretnie rozpoznanie pliku php odpowiedzialnego za wygenerowanie treści podstrony na której właśnie jesteśmy. Przydaje się we wszelkiego typu modyfikacjach i edycjach szablonów lub innych wtyczek, gdy nie wiadomo co i gdzie edytować aby zmodyfikować szablon w pożądanym kierunku.