puretextZmorą każdego administratora strony zajmującego się dodawaniem i edycją treści na stronach www jest domyślny tryb kopiowania tekstów z innych źródeł. Taki domyślny tryb opierający się na skrótach CTRL+C i CTRL+V ma na ogół to do siebie, że kopiuje zaznaczony tekst wraz z jego źródłowym formatowaniem - a to źródłowe formatowanie, przygotowane zwykle na innym środowisku edycyjnym (np. w Wordzie) i dla innej platformy publikacji, najczęściej nijak się ma do naszej strony, na której taki skopiowany tekst chcemy opublikować. U nas są bowiem inne domyślne ustawienia czcionek, nagłówków, odstępów i generalnie inna forma formatowania tekstu. Po wklejeniu takiego tekstu standardową metodą CTRL+V, ten najczęściej mocno odstaje wizualnie od wszystkich innych treści na naszej stronie, z tej prostej przyczyny, że skopiowany tekst formatowany jest nadal według zasad jakie dominowały w źródłowej publikacji.

WPvivid Backup Plugin

Jedna z czołowych i najbardziej popularnych wtyczek Wordpressa do tworzenia kopii awaryjnych jak i do przenoszenia stron www z serwera na serwer - pod inną domenę. Cechą wyróżniającą WPvivid z grona konkurentów jest przede wszystkim szeroka paleta funkcji dostępnych już w darmowej wersji tej wtyczki.

polylang

Jedna z czołowych wtyczek WordPress wspomagająca tworzenie wielu różnych wersji językowych strony. Polylang dodaje do WordPress narzędzia, które pozwolą manualnie tworzyć wielojęzyczny kontent dla różnego rodzaju treści - choć nie koniecznie w pełnym zakresie. Po wdrożeniu rozszerzenia, podstawowe rodzaje treści (wpisy i strony), mają dodatkowe warianty językowe, które administrator lub autor musi jedynie powielić, a następnie utworzoną kopię, manualnie, uzupełnić właściwą wersją językową. Z frontu strony użytkownik wybiera pasującą mu wersję językową wybierając odpowiednią ikonkę flagi.

Disable gutenberg 1Nowy edytor treści pod nazwą Gutenberg nie wszystkim przypadł do gustu i nie wszyscy chcą lub mogą go używać. Gutenberg wymaga bowiem radykalnej zmiany przyzwyczajeń oraz nauki obsługi, na co nie każdy ma czas i ochotę. Idąc w sukurs takim osobom powstała wtyczka, która przynajmniej teoretycznie i tymczasowo potrafi wyłączyć w całym Wordpressie obecność Gutenbergai tym samym powrócić do dawnych, znanych i sprawdzonych metod edycji treści.

wp illustrations SVGBiblioteka, jak deklarują autorzy, blisko 300 skalowalnych, rastrowych grafik SVG, które z poziomu edytora Gutenberg można najpierw wzrokowo przejrzeć lub manualnie przeszukać z pomocą dołączonej wyszukiwarki, a następnie wybrane ilustracje osadzić na edytowanej stronie.

Po zainstalowaniu i włączeniu wtyczki Illustrations Block, zestaw funkcji Gutenberga w belce "Podstawowy blok" wzbogaci się o jedną dodatkową ikonkę "Illustrations". Jej kliknięcie otworzy nowy blok edycyjny z wkomponowaną pierwszą przykładową grafiką SVG.

LuckyWP Table of Contents

Wtyczka WordPress wspomagająca edycję obszernych artykułów. Dzięki rozszerzeniu automatycznie tworzony jest spis treści na podstawie samych nagłówków - od h1 do h6. O ile zatem prawidłowo sformatujemy artykuł, nadając śródtytułom wewnątrz właściwe do ich hierarchii nagłówki, to wtyczka zadba o to aby na tej podstawie wygenerować automatycznie przejrzysty spis treści.

tinymce advanced

Po zdominowaniu Wordpressa przez Gutenberga i radykalnej zmianie koncepcji na edycje treści, klasyczny wizualny edytor z paletą ikonek reprezentujących opcje formatowania popadł w niełaskę. Osoby, które nie potrafią jednak zaakceptować Gutenberga ani zmieniać swoich dotychczasowych przyzwyczajeń, wciąż mogą jeszcze edytować podstawowe treści na swojej stronie za pośrednictwem starych, znanych, sprawdzonych metod. TinyMCE Advanced po wdrożeniu (i wyłączeniu Gutenberga) pozwoli nam na powrót do przeszłości :)

wpdiscuz

Wtyczka WordPress rozszerzająca standardową funkcjonalność skryptu w zakresie komentowania treści. WordPress Comments Plugin – wpDiscuz pozwala np. oceniać komentarze, sortować według daty lub oceny, limitować ilość komentarzy, ilustrować komentarze a nawet raportować o nowych komentarzach - każdy kto włączył się w dyskusję na wybrany temat będzie otrzymywał na maila raport za każdym razem gdy ktoś inny także zabierze głos. Wtyczka do odświeżania treści wykorzystuje mechanizm Ajax co pozwala zaktualizować podgląd bez przeładowywania całej strony.

 shortcodes ultimate

Wtyczka Wordpress typu szwajcarski scyzoryk, czyli wszystko co najbardziej potrzebne przy budowie strony internetowej w jednym zintegrowanym rozszerzeniu. Zakres funkcji jaki znajdziemy w tym rozszerzeniu najlepiej zilustruje dołączona grafika i filmy w opisie poniżej.

tablepress

Wtyczka WordPress w postaci przejrzystego kreatora, którego rolą jest tworzenie tabel i publikowanie w nich pożądanych treści. Każda kolejna tabela działa tu jako niezależny od wpisów czy stron element, przez co można je umieszczać i powielać w wielu różnych miejscach na stronie. Każda tabela ma swój unikalny kod wklejany do tekstu za pośrednictwem specjalnej ikonki w edytorze. Utworzone za pomocą wtyczki tabele mogą być przy tym interaktywne pozwalając na sortowanie kolumn, stronicowane i przeszukiwane treści.