Nextend Accordion Menu V9Menu strony to jeden z najistotniejszych elementów witryny, gdyż to właśnie z poziomu tej 'bramy' użytkownik uzyskuje dostęp do wszystkich zasobów jakie strona posiada. Sprawne wdrożenie takiego mechanizmu i połączenie go z wszystkimi treściami jakie chcemy udostępnić może być jednak czasem dość czasochłonne, a dla mniej zorientowanych w obsłudze CMS-a także mocno skomplikowane.

CMSy, takie jak np. Joomla, mają wprawdzie własne mechanizmy budowy struktury menu, dla wielu jednak mogą one być niewystarczająco przyjazne w obsłudze lub wizualnie niedostosowane do gustów i wymagań. Stąd też warto czasem zainteresować się zewnętrznymi rozszerzeniami wspomagającymi budowę menu, takimi jak np. Nextend Accordion Menu V9.

Pierwszy atut wspomnianego rozszerzenia to kaskadowy (accordion) tryb pracy - czyli z angielskiego na nasze, strukturalne menu, które będzie się samodzielnie zwijać bądź rozwijać (mechanizm Ajax) w zależności od tego, w co internauta kliknie lub najedzie myszką. Takie animowane menu może być szczególnie praktyczne na witrynach z obszerną ilością treści posortowanej w liczne kategorie i podkategorie - do których siłą rzeczy musi prowadzić równie obszerne i wielo-strukturowe menu.

Kolejny ważny atut rozszerzenia to automatyczne indeksowanie w menu nowych treści jakie powstają na zapleczu strony. Normalnie, aby nowo dodany artykuł czy inny materiał ukazał się w menu, administrator przygotowaną treść również musi umieścić w menu. Tymczasem z Accordion Menu ten drugi etap pracy bierze już na siebie mechanizm rozszerzenia. W jego ustawieniach konfiguracyjnych wystarczy tylko określić jakiego typu treści (komponenty) mają być monitorowane i do jakiego poziomu zagłębienia (ilości). Administratora czy innego redaktora nie interesuje już wówczas ręczne 'dopinanie' nowego materiału do struktury menu. Rozwiązanie przydatne szczególnie wtedy gdy edycją i dodawaniem tresci na stronie zajmują się osoby słabo obeznane z logiką obsługi CMSa. Po prostu wystarczy że redaktor przygotuje nową treść i zapisze ją w odpowiedniej kategorii, która nawet nie musi być zewidencjonowana w strukturze menu jako blog. Nowa treść automatycznie ukaże się w strukturze menu, tam gdzie administrator strony przewidział dla niej miejsce.

Każde rozszerzenie jest tym lepsze im z wiekszą liczbą innych rozszerzeń jest w stanie współpracować. I pod tym względem nasze rozwijane menu nie ma sobie praktycznie równych. Na liście obsługiwanych komponentów, z których Accordion Menu może 'wydobywać' treści i je automatycznie osadzać w strukturze menu mamy aż 13 pozycji: EasyBlog, PhocaGallery, AdsManager, SobiPro, JoomShopping, HikaShop, Tienda, MijaShop, RedShop, VirtueMart, Cobalt CCK, K2, ZOO. No i do tego dochodzi oczywiście jeszcze macierzysty mechanizm skryptu CMS Joomla! odpowiedzialny za publikacje akrtykułów.

Na koniec należy jeszcze wspomnieć i bogatym zapleczu konfiguracyjnym modułu, odpowiedzialnym za wizualną stronę bloku z nawigacją. Mamy tu do wyboru cztery szablonowe schematy kolorystyczne, które każdy z osobna można jeszcze samodzielnie dostroić do własnych potrzeb. Wizualnie jak każdy z nich wygląda i cześciowo jak działa można podejrzeć na stronie autorów:
www.nextendweb.com/demo/accordionmenu

Jak widać można tu z dużą swobodą manipulować kolorystyką menu, rozmiarami i zakresem informacji jakie mają być widoczne, w tym licznikiem artykułów/materiałów, jakie są opublikowane pod każdą pozycją menu.

Nextend Accordion Menu V9