maximenu ck 002Darmowe rozszerzenie w postaci modułu dla skryptu CMS Joomla! przystosowane do publikowania na stronie systemu nawigacji, czyli menu z odsyłaczami do poszczególnych podstron witryny. Maxi Menu CK wyróżnia się przy tym na tle konkurencji szeroką paletą zdefiniowanych ustawień, dzięki którym, nawet bez znajomości reguł formatowania treści (CSS) można dostosować wygląd belki nawigacyjnej do własnych potrzeb wykorzystując jedynie polecenia dostępne w opcjach konfiguracyjnych.

Autorzy wbudowali w moduł dwa gotowe graficzne style nawigacji. Budowane menu można więc oprzeć na jednym z takich gotowców, bądź też zakupić na stronie autora inne gotowe style nawigacji. Najważniejszym atutem modułu są jednak funkcje pozwalające w łatwy i szybki sposób samodzielnie edytować zarówno wygląd jak i zawartość menu. Przede wszystkim mamy możliwość w opcjach określić kolorystykę tła dla menu i kolor samych odsyłaczy. Co więcej, jeśli zachodzi potrzeba wyróżnienia w jakiś sposób którejś z pozycji menu, to z pomocą modułu możemy przypisać jej przygotowany wcześniej, jakiś czysto graficzny przycisk, i w ten sposób stworzyć w menu wyróżniający się od reszty odsyłacz.

Ciekawą i czasami przydatną funkcją menu jest dodatkowy tekstowy wiersz pod każdym z odsyłaczy. Można w ten sposób rozbudować każdą z pozycji menu jakimś dodatkowym, krótkim opisem. Dzięki Maxi Menu CK można łatwo i szybko uzyskać taki efekt modyfikując jedynie nieznacznie tytuły samych odsyłaczy.

Do tego dochodzą różne wizualne efekty specjalne uruchamiane wraz z przenoszeniem kursora myszy między odsyłaczami menu (można je w opcjach wyłączyć), możliwość rozkładania podmenu w bloki o ustalonej szerokości oraz wsparcie dla popularnych komponentów sklepowych: VirtueMart i HikaShop – dodatkowe style nawigacji między kategoriami w sklepie jeśli któryś z tych komponentów jest wykorzystywany na stronie.

Na stronie autora można dokupić także dodatkowy plugin rozszerzający i ułatwiający edycję menu. Dzięki niemu można znacznie szybciej wyróżnić kolorystycznie wybrane pozycje menu, kontrolować rozkład kolumn i szerokości bloków w podmenu, otwierać wybrane pozycje menu w tzw. oknie Lightbox a nawet osadzać w samym bloku menu inne wybrane moduły.

maximenu ck 001