Strona www służy do przekazywania odbiorcom określonych treści tekstowo graficznych. Sposób ich wprowadzania na stronę ma więc kluczowe znaczenie w procesie zarządzania witryną. Komponent JCE (Joomla Content Editor), wraz z paletą swoich wtyczek jest jednym z najlepszych wizualnych (WYSIWYG) edytorów tekstu jakie działają na skryptach CMS takich jak Joomla!. JCE po instalacji może zastąpić wbudowany, domyślny edytor Tiny MCE, przy czym w odróżnieniu od niego, JCE oferuje znacznie większy potencjał funkcji, zwłaszcza w zakresie osadzania na stronie plików i grafik.
Wygodny w obsłudze panel zarządzania w postaci kontrolnego okienka z funkcjami wczytywania plików na serwer, pozwala w intuicyjny sposób wklejać na strony zdjęcia lub inne grafiki a następnie edytować styl ich publikacji. Przeskalowywanie grafik jeśli są za duże z zachowaniem ich proporcji, efekty powiększania grafik/zdjęć po ich kliknięciu, wyrównywanie osadzonych grafik względem krawędzi strony, oblewanie grafik tekstem z zachowaniem kontroli nad marginesami i odstępami, kolorowe obwódki, podpisy, opisy i różne inne bajery mające na celu jak najatrakcyjniejsze zaprezentowanie na stronie potrzebnych treści.
Podobnie z innymi medialnymi plikami typu filmy, dźwięki, animacje flash czy dokumenty PDF. Odpowiedni dla nich kreator pozwala najpierw wczytać pliki na serwer a następnie osadzić na stronie z zachowaniem kontroli jak i pozycji gdzie mają się prezentować. Wśród wielu innych funkcji edytora znajdziemy jeszcze narzędzia do osadzania na stronach tzw. pływających ramek, czyli zagnieżdżonych okienek zawierających podgląd na inne strony www. Do tego dochodzą różne inne standardowe opcje każdego edytora, takie jak osadzanie i edycja tabel, linkowanie zaznaczonych fraz z innymi zasobami strony, zaawansowane formatowanie tekstów, wklejanie tekstów z innych źródeł z zachowaniem lub pominięciem oryginalnego formatowania, wstawianie różnych niestandardowych znaków specjalnych typu: ©, €, ®, £ itp., wklejanie graficznych uśmieszków, linii, dat, cytatów itd., itp.
Wizualną szatę graficzną edytora JCE można dostosować do swoich potrzeb. Funkcje konfiguracyjne pozwalają określić jakie polecenia (ikonki), powinny być dostępne (widoczne) w przyborniku edytora, a jakie nie. Do tego warto podkreślić, że taki zakres dostępnych funkcji można inaczej skonfigurować dla edytora widocznego od strony administracyjnego zaplecza, a zupełnie inaczej dla edytora działającego od frontu strony, gdzie edycją treści zajmują się jedynie uprawnieni do tego użytkownicy, zwykle słabiej obeznani z obsługą tego typu narzędzi. Specjalnie dla nich, edytor może zostać wówczas okrojony z większości zaawansowanych funkcji i uprawnień, tak aby nie odstraszał ilością narzędzi (ikonek) i nie stwarzał potencjalnego zagrożenia dla stabilności strony.
Podstawowe funkcje edytora zawarte w komponencie są darmowe. Część bardziej zaawansowanych funkcji, związanych z kontrolą i formatowaniem plików i grafik zawarte są w dodatkowych rozszerzeniach edytora, tzw. pluginach i są to już elementy komercyjne.
Więcej rozszerzeń edytora znajdziemy na stronie:
http://shop.progmist.com/products/jce-extensions
Katalog rozszerzeń
Strona autora