Custom fields, tłumaczone najczęściej jako pola dodatkowe, to znany w wielu CMSach mechanizm, pozwalający rozbudować standardowe artykuły skryptu o różne nietypowe treści. W samym CMSie, bez zewnętrznych rozszerzeń, zredagować można w zasadzie tylko podstawowy kształt informacji, w postaci tytułu, sformatowanej do potrzeb tekstowej treści oraz dołączonych ilustracji. Jeśli potrzeby wymagają bardziej zróżnicowanej formy publikacji, trzeba sięgnąć zazwyczaj po zewnętrzne rozszerzenia, które zaprogramowano właśnie pod kątem jakichś specyficznych potrzeb. 

Funkcjonalna rozpiętość takich zewnętrznych rozszerzeń może być bardzo szeroka. Od ciężkich i zazwyczaj płatnych komponentów pełnych najprzeróżniejszych ustawień, po lekkie wtyczki (w Joomla nazywane dodatkami), które jedynie w nieznacznym zakresie rozbudowują standardowe treści o jakieś dodatkowe elementy i funkcje.

Jedną z kategorii wtyczek Joomla są właśnie lekkie i niewielkie rozmiarowo elementy, które po instalacji, potrafią uzupełnić standardowe artykuły o określone dodatkowe rodzaje treści, wprowadzane z poziomu zaplecza do dodatkowych pól custom fields.

www.extensions.joomla.org/tags/custom-fields


Advanced Custom Fields 

advanced custom fieldsPakiet dwudziestu pięciu wtyczek custom fields wkomponowanych w jeden instalator. Chcąc nie chcąc w tym przypadku trzeba więc instalować wszystkie, choć oczywiście po zainstalowaniu w repozytorium wtyczek możemy wyłączyć te, które uważamy za zbędne. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że część dostępnych tu funkcji aktywna jest jedynie w komercyjnej wersji pakietu

 • Pole Bing Map pozwala wstawić do artykułu mapę Bing o określonych w opcjach rozmiarach i skali przybliżenia. Koordynaty szerokości i wysokości geograficznej pozwolą określić centralny punkt mapy.
 • Pole country umożliwia ręczne wybranie z listy i wstawienie do artykułu nazwy lub dwuliterowego kodu kraju (jednego lub wielu). Pole to umożliwia także wykrycie kraju za pomocą adresu IP komputera i automatyczne wstawienie do artykułu nazwy lub kodu kraju. Zautomatyzowana funkcja rozpoznawania po IP i osadzania dostępna jest jednak tylko w komercyjnej wersji.
 • Pole currency podobnie jak country pozwala wstawić do artykułu kod wybranej waluty.
 • Pole Dailymotion w darmowej wersji pozwoli nam osadzić w artykule wybrany po adresie lub identyfikatorze film z serwisu www.dailymotion.com wraz z określeniem rozmiarów okienka video. W komercyjnej wersji można dodatkowo ustalić dla filmu auto-odtwarzanie, jakość, wyłączyć dźwięk, logo czy graficzną planszę.
 • Pole Download (pobierz), czyli możliwość osadzenia na stronie (w artykule) przycisku graficznego, który zainicjuje ściągnięcie określonego przez autora pliku. Od strony administratora, ten ustala w opcjach ścieżką do jakiegoś katalogu na serwerze w którym gromadzi pliki do ściągnięcia (można nałożyć filtry obejmujące lub wykluczające dostęp do wybranych rozszerzeń). Edytując artykuł, autor wybiera z listy dostępny (widoczny) plik i w ten sposób szybko umieszcza go w artykule od razu w postaci ostylowanego graficznego przycisku pobierania.
 • Pole Email do wstawiania klikalnych bądź nieklikalnych adresów poczty email.
 • Pole Facebook Video do wstawiania w artykuł filmów z Facebooka. Komercyjna wersja pakietu pozwoli przy tym określić kilka warunków emisji filmu takich jak auto-odtwarzanie czy pełny ekran.
 • Pole upload (załaduj) pozwala autorowi artykułu lub formularza rejestracyjnego załadować plik lub pliki na serwer a następnie udostępnić do nich wgląd. Administrator może tu przy tym narzucić w opcjach różne warunki takiego działania. Ten element pakietu dostępny jest jednak tylko w jego komercyjnej wersji.
 • Pole Google Map analogicznie jak w przypadku map Bing
 • Pole gravatar pozwala osadzić graficzny obrazek przypisany dla adresu mailowego w usłudze pl.gravatar.com
 • Pole HTML 5 Audio pozwala autorowi artykułu osadzić wewnątrz plik MP3 w postaci pojedynczego odtwarzacza. Plik taki może być pobrany z jakiegoś wskazanego adresu URL lub z lokalnego hostingu. W opcjach można określić dodatkowe funkcje kontroli odtwarzania jak i jego wygląd.
 • Pole HTML 5 Video. Analogicznie jak wyżej, tylko w zastosowaniu do plików video mp4
 • Pole iframed, czyli możliwość osadzenia w artykule ramki zawierającej inny, wskazany dokument html
 • Pole module loader dostępne jedynie w komercyjnej wersji pakietu umożliwia wstawienie do artykułu wybranego modułu
 • Pole PHP dostępne jedynie w komercyjnej wersji pakietu umożliwia uruchomienie w artykule kodu PHP
 • Pole progress bar to możliwość osadzenia w artykule tzw. belki postępu. Dostępny jest wariant prostej animacji o raz kilka wariantów wyglądu
 • Pole QR Code generuje grafikę QR i wstawia ją na stronę. W takiej zakodowanej grafice można umieścić dowolny krótki tekst, telefon, link, email, identyfikator Skype oraz wizytówkę Vcard
 • Pole SoundCloud, gdzie na podstawie identyfikatora nagrania można umieścić na stronie do odsłuchu plik audio wprost z SoundCloud. Odtwarzacz można częściowo konfigurować, przy czym część opcji dostępna jest jedynie w wersji komercyjnej.
 • Pole wstawiania numeru telefonu z wymuszeniem warunków pozwalających wprowadzić wyłącznie określone rodzaje znaków (tylko cyfry, tylko duże/małe litery, tylko znaki alfanumeryczne)
 • Pole wstawienia czasu na podstawie reguł PHP
 • Pole jednokrotnego wyboru tak lub nie
 • Pole URL, czyli możliwość wstawienia adresu internetowego wraz z podaniem nazwy pod jakim adres ma być na stronie widoczny
 • Pole Vimeo w darmowej wersji pozwoli nam osadzić w artykule wybrany po adresie URL film z serwisu www.vimeo.com wraz z określeniem rozmiarów okienka video. W komercyjnej wersji można dodatkowo ustalić dla filmu auto-odtwarzanie, zapętlenie czy graficzną planszę.
 • Pole YouTube, czyli podobnie jak wyżej, tylko z bardziej rozbudowanymi opcjami kontroli odtwarzania i wyglądu, ale też dostępnymi dopiero w komercyjnej wersji pakietu
 • Pole WhatsApp, czyli możliwość wstawienia z poziomu edycji artykułu numeru telefonu, który z frontu strony zamieni się w klikany link wywołujący rozmowę w aplikacji WhatsApp

 W repozytorium rozszerzeń każdy element można włączyć lub wyłączyć. Ponadto jedna z wtyczek: System - Advanced Custom Fields gromadzi krótkie opisy zastosowania wraz linkami do strony autora, gdzie można się zapoznać z bardziej drobiazgową dokumentacją każdego elementu i jakimś przykładem.

 Katalog rozszerzeń 
  Strona autora