Metro grid Joomla module

Moduł działający pod kontrolą skryptu CMS Joomla przygotowany pod kątem publikowania treści w formie i kształcie tzw. kafelek. Metro Grid Joomla module pełni tu przy tym rolę czegoś w rodzaju kontenera dla innych przygotowanych wcześniej informacji, także zapisanych w modułach. Edycję zawartości należy wiec rozpocząć od przygotowania kontentu, który zostanie potem osadzony w kafelkach. Na początek dla nabrania wprawy, treści w przyszłych kafelkach najlepiej produkować w standardowym module 'własny html'. Tworzymy zatem treści dla kolejnych zaplanowanych kafelków, pamiętając jednak o tym, aby każdy taki modułowy kafelek zapisać w jakiejś nowej, niepowtarzającej się nigdzie wcześniej pozycji. Ma to istotne znaczenie, gdyż to właśnie pozycja każdego tak utworzonego modułu będzie potem określała każdy kolejny kafelek z informacją.

Mając już z grubsza utworzonych klika modułów z potrzebnymi nam informacjami, czas przystąpić do konfiguracji naszego kontenera, który nam te moduły zgrabnie ułoży, ostyluje i opublikuje na stronie w formie małych i dużych kafelkowych bloków.

Na początek sam kontener trzeba posadzić już standardowo w jakimś zaplanowanym dla niego miejscu strony, czyli wybrać dla niego jedną z pozycji jakie przewidziano w zastosowanym szablonie graficznym. Najistotniejszym elementem konfiguracji będzie tu jednak paleta do zarządzania pozycjami utworzonych wcześniej modułów. Pod zakładką Grid Setup znajdziemy specyficzny panel w którym dodajemy kolejne moduły, ale nie po ich nazwie, ale właśnie przypisanej pozycji. 

Dla każdego dodanego tam modułu ustalamy także jego proporcje, czyli jaki będzie jego widoczny kształt - szerokość i wysokość. Dzięki temu nasza kafelkowa ściana z informacjami może nabrać nieproporcjonalnych kształtów. Tzn. jedne kafelki mogą być większe a inne mniejsze w zależności od ilości treści jakie chcemy za ich pośrednictwem przekazać. W tym dopasowywaniu kształtów jest najwięcej pracy, bo trzeba to odpowiednio wszystko do siebie ładnie dopasować, aby nie było pustych przestrzeni między kafelkami, aby treści w każdym kafelku były w pełni widoczne i czytelne no i aby całość prezentowała się zgodnie z naszymi oczekiwaniami zarówno na szerokich jak i wąskich ekranach. Na tym etapie układania kafelek, zapewne wiele razy przyjdzie nam powracać do edycji pierwotnie utworzonych modułów, dopasowując ich treści do takich kształtów, aby wszystkie kafelki ładnie ze sobą harmonizowały pod każdą możliwą rozdzielczością ekranu.

Dużą pomoc w układaniu kafelkowej ściany oferuje nam interfejs zakładki Grid Setup. Każdy nowy kafelek, czyli defakto moduł, ukazuje nam się na przykładowym podglądzie w sąsiedztwie innych już dodanych wcześniej elementów. Opcje pozwalają określić proporcje boku dla każdego kafelka i to dla trzech wariantów publikacji: desktop, tablet i smartfon. Zależnie od tego jaką ustawimy szerokość i wysokość, na żywo w przykładowym podglądzie, od razu widzimy jak kafelki ułożą się względem siebie na różnych szerokościach ekranu.

Metro grid Joomla module

Do tego w opcjach znajdziemy jeszcze możliwość ustalenia odstępów (fug) między kafelkami, zakładanych rozdzielczości dla tabletów i smartfonów oraz prostych animacji pływania kafelków np przy przekręcaniu ekranu z widoku poziomego na pionowy na urządzeniach przenośnych, co wiąże się najczęściej z przemeblowaniem treści, w tym kafelków na ekranie urządzenia.


  Strona autora