Phoca GallerySzeroko rozbudowany darmowy komponent działający w środowisku Joomli, przystosowany do publikowania na stronie galerii zdjęć lub grafik w hierarchicznej strukturze kategorii i podkategorii. Komponent cechuje duży potencjał konfigurowalnych funkcji, dzięki czemu łatwo go dostosować do indywidualnych potrzeb. Podstawowe zalety komponentu to możliwość tworzenia struktury kategorii o dowolnym poziomie zagłębienia podkategoriami oraz dwustronny tryb zarządzania, pozwalający wczytywać zdjęcia zarówno od strony administracyjnego zaplecza jak i od frontu przez zarejestrowanych użytkowników witryny posiadających odpowiednio nadane uprawnienia.

Do tego dochodzą funkcje obszernego komentowania i opisywania zdjęć jak i samych kategorii, oceniania zdjęć/kategorii jak również wprowadzania drobnych edycji wczytanych grafik, polegających np. na ich obracaniu o 90 stopni czy automatycznym wtapianiu w zdjęcia przygotowanego wcześniej znaku wodnego (w opcjach można określić stopień przeźroczystości czy położenie znaku względem krawędzi grafik). Za pośrednictwem funkcji konfiguracyjnych można tu bardzo elastycznie dostosować wygląd poszczególnych kategorii i galerii do własnych potrzeb i gustów.

Phoca

Rozmiary miniatur, ilości kolumn, odstępy, obramowania, metody sortowania, dopuszczalne formaty i wielkości grafik, statystyki oglądalności, czcionki w opisach czy wizualne efekty podglądu zdjęć to tylko niektóre z bogatej palety ustawień w której można się wręcz pogubić. Do tego dochodzą funkcje pozwalające użytkownikom ściągać zdjęcia w ich oryginalnych wielkościach, analizować parametry zdjęć z danych EXIF, sprawdzać na mapie miejsca ich wykonania (geotagowanie) lub integrować zdjęcia z komponentem sklepu VirtueMart. W sumie gdyby powłączać wszystkie możliwe parametry ekspozycji i kontroli, to ikona miniaturki reprezentującej zdjęcie obwieszona była by szeregiem ikon sygnalizujących różne cechy i dostępne funkcje - patrz wstępna grafika artykułu.

Phoca Gallery

Z komponentem galerii współpracuje ponadto szereg różnego typu modułów odpowiedzialnych za prezentacje grafik i zdjęć w dowolnym miejscu strony i z zastosowaniem atrakcyjnych form ich prezentacji. Szczegóły i demonstracyjne przykłady działania komponentu jak i modułów do wglądu na stronach autorów:

http://www.phoca.cz/demo/

 

Phoca

 

Phoca