canva for joomlaIlustrowanie artykułów to często dość żmudny element edycji treści. Potrzebne (pasujące do treści) zdjęcia trzeba najpierw zrobić lub wyszukać w sieci (kupić), potem je skadrować i/lub przyciąć do pożądanych rozmiarów i na koniec przy pomocy edytora zaimportować z komputera do artykułu. Trochę czasochłonne, ale jeśli artykuł może być zilustrowany czymś uniwersalnym, jakimś zdjęciem/grafiką, tylko częściowo zbieżną z tematyką artykułu, to możemy cały proces ilustrowania treści znacznie przyspieszyć wykorzystując gotowce z serwisu Canva, oraz pośrednika, który zaimportuje nam wybrane w Canvie obrazki wprost do artykułu.

Canva for Joomla to jak sama nazwa podpowiada rozszerzenie dla CMS Joomla w postaci pojedynczej wtyczki, które po zainstalowaniu i włączeniu, rozszerzy standardowy zestaw funkcji  domyślnego edytora o kolejny przycisk. Nazwę samego przycisku możemy sobie określić w ustawieniach wtyczki (domyślnie "Design a banner"). Kliknięcie w przycisk otworzy w okienku pop-up interfejs serwisu Canva. Logujemy się do serwisu Canva i spośród licznych dostępnych tam szablonowych ilustracji wybieramy tą najbardziej pasującą, opcjonalnie wtapiamy/edytujemy na ilustrację dodatkowo jakiś tekst, bo i takie opcje dostępne są w serwisie Canva, zmieniamy na tym poziomie edycji także rozmiar grafiki no i przygotowaną tak ilustracje jednym kliknięciem przenosimy bezpośrednio do edytowanego właśnie artykułu, w miejsce gdzie zostawiliśmy wcześniej kursor.

canva for joomla3

Dodatkowo, wtyczka automatycznie tworzy w strukturze katalogów na serwerze katalog canva i w nim zapisuje wszystkie swoje ilustracje pod losową cyfrową nazwą. Dzięki temu przygotowane i zapisane tam grafiki można załadować także jako główne ilustracje wprowadzenia i pełnego tekstu - wystarczy po zaimportowaniu grafiki przejść do zakładki "Obrazki i łącza" i tam wybrać z katalogu canva potrzebne ilustracje.

Jedyny feler (jak na razie) to sztywno ustawiony w opcjach wariant typu grafiki, a konkretnie proporcje. Chcąc zmienić typ ilustracji i jego proporcje trzeba za każdym razem powracać do ustawień wtyczki i tam zmieniać domyślny typ proporcji

canva for joomla


  Strona autora