dj webpDo ilustrowania treści na stronach www niemal od początku istnienia Internetu wykorzystuje się pliki w rozszerzeniach .jpg .png lub .gif. Epoka tych formatów graficznych wydaje się jednak powoli mijać. Wiodąca w internetowym biznesie firma Google promuje własny format zapisu ilustracji o rozszerzeniu .webp. Format ten cechuje nieco lepszy (zdaniem producenta) współczynnik kompresji do ciężaru pliku. Pomijając dyskusję czy rzeczywiście pliki zapisane w tym formacie są lżejsze czy nie, jedno nie ulega wątpliwości - Google promuje ten format pliku w swoich wyszukiwarkach i narzędziach, a to oznacza, że strona internetowa na której ilustracje zapisane są w formacie .webp są lepiej/wyżej promowane przez wyszukiwarki. Udostępnienie obrazów witryny w nowym formacie WebP jest obecnie jednym z czynników, które mogą pomóc w uzyskaniu wyższego rankingu strony internetowej.

canva for joomlaIlustrowanie artykułów to często dość żmudny element edycji treści. Potrzebne (pasujące do treści) zdjęcia trzeba najpierw zrobić lub wyszukać w sieci (kupić), potem je skadrować i/lub przyciąć do pożądanych rozmiarów i na koniec przy pomocy edytora zaimportować z komputera do artykułu. Trochę czasochłonne, ale jeśli artykuł może być zilustrowany czymś uniwersalnym, jakimś zdjęciem/grafiką, tylko częściowo zbieżną z tematyką artykułu, to możemy cały proces ilustrowania treści znacznie przyspieszyć wykorzystując gotowce z serwisu Canva, oraz pośrednika, który zaimportuje nam wybrane w Canvie obrazki wprost do artykułu.

DJ MediaToolsKomercyjny komponent wraz z modułem i wtyczką działającą obok edytora, przystosowany do szybkiego wdrażania różnego typu galerii zdjęć lub filmów z YouTube na stronach www. Główne atuty komponentu to współpraca z kilkoma innymi popularnymi rozszerzeniami CMS Joomla!, przez co łatwo połączyć dwa różne środowiska wspólną galerią grafik bądź zdjęć.

mavik ThumbnailsWtyczka ułatwiająca osadzanie w artykułach grafik od razu w postaci tzw. miniatur. Wystarczy tylko umieścić wybrany graficzny plik w tekstowym dokumencie, złapać myszką za krawędź obrazka i przeciągnąć kursor w kierunku jego środka. W miejscu dużej grafiki pojawi się od razu jej miniaturka. W trakcie skalowania w chmurce na bieżąco otrzymujemy także informacje na temat jej rozmiarów.

dj imageslider 02

Dwa rozszerzenia w postaci komponentu i współpracującego z nim modułu, których wspólną rolą jest prezentacja na stronie grafik lub zdjęć w formie przewijanych (ręcznie lub automatycznie), sekwencji. Wygodna konfiguracja połączona przy tym z dużym potencjałem różnych opcji odpowiedzialnych za wizualną formę prezentacji sprawia że jest to jedno z popularniejszych graficznych rozszerzeń dla skryptu CMS Joomla!

fontawesomePakiet przeszło 500 graficznych ikonek z darmowej puli FontAwesome w wersjach 4 i 5. Rozszerzenie działa w postaci okienkowej wtyczki domyślnego edytora Joomla. Po jej zainstalowaniu najlepiej zajrzeć jeszcze do jej opcji aby wybrać wersję ikon: 4 lub 5 - do wyboru. Następnie po otwarciu artykułu, pod polem edycji, znajdziemy ikonkę wywołującą okienko podglądu ikon FontAwesome w wybranej wcześniej wersji. Możemy je tam wszystkie wzrokowo przeczesać w poszukiwaniu najodpowiedniejszej lub spróbować wykorzystać wbudowaną tekstową wyszukiwarkę. 

ImageCacheIlustracje w artykułach stanowią często istotną część treści. Skrypt CMS Joomla zawiera wprawdzie wbudowane narzędzie do wstawiania ilustracji wprowadzenia dla każdego artykułu, niemniej brakuje tu funkcji, które wyręczały by użytkownika z obowiązku manualnego przycinania każdej ilustracji do potrzeb zastosowanego szablonu. I tu z pomocą przychodzi mała darmowa wtyczka Resize Image on the Fly and Cache.

simple image gallery proWtyczka (plugin) działająca pod kontrolą skryptu CMS Joomla! przystosowana do szybkiego osadzania na stronie graficznych galerii w postaci zdjęć lub grafik.

joomgalleryDarmowy a przy tym rozbudowany komponent galerii z szeroką paletą dodatkowych wtyczek i modułów odpowiedzialnych za prezentację graficznych zasobów na stronie www lub wspomagających administratora w publikowaniu zdjęć. Te ostatnie mogą być wrzucane na stronę zarówno od frontu przez uprawnionych do tego użytkowników jak i od administracyjnego zaplecza.

sigplusSlajdowa prezentacja grafik lub zdjęć pobieranych ze wskazanego w ustawieniach folderu. Dzięki szeroko rozbudowanym opcjom konfiguracyjnym można elastycznie dostosować wygląd i działanie okienka slajdowej prezentacji do własnych potrzeb.