wp reset
Realizacja strony internetowej na skrypcie CMS WordPress (i jemu podobnych), wiąże się nierzadko z popełnianiem mniej lub bardziej zamierzonych błędów, zwłaszcza jeśli znajdujemy się na etapie poznawania i nauki takiej lub innej platformy CMS. Poznawanie funkcji i obsługi CMSa polega najczęściej na instalowaniu i testowaniu najrozmaitszych narzędzi i rozszerzeń, które metodą prób i błędów staramy się ujarzmić i doprowadzić do stanu pełnej kontroli. Wiąże się to przy tym najczęściej z totalnym zaśmieceniem takiej testowej platformy skryptu - panel administracyjny pełen jest najprzeróżniejszych opcji, funkcji i poleceń, baza danych pęka od najprzeróżniejszych tabel a pliki na serwerze puchną z czasem od przykładowych treści i grafik. Bez takiego etapu edukacji nie sposób jednak ujarzmić obsługi skomplikowanych rozszerzeń. Aby jednak nie utonąć w gąszczu rozrastającego się z każdą zainstalowaną wtyczką interfejsu zarządzania, wskazane jest od czasu do czasu albo postawić WordPressa zupełnie od zera, albo... skorzystać z takiego narzędzia jak WP-Reset.

dj canonicalJeśli strona internetowa którą masz i prowadzisz dostępna jest z poziomu kilku różnych adresów URL (kilku różnych domen), to dla internetowych wyszukiwarek takich jak Google może to być nie do końca oczywiste, który z adresów URL jest tym priorytetowym. Co więcej, mimo że na każdym z adresów URL są te same treści, to przez wyszukiwarki taka sytuacja może być potraktowana jako niezależne od siebie strony, które nawzajem duplikują swoje treści, a to może wpływać negatywnie na pozycje każdej z domen w wynikach wyszukiwania.

Komunikaty RODORozszerzenie CMS Joomla w postaci tzw. wtyczki, której rolą jest publikacja na stronie www tzw. komunikatów RODO. Autorzy rozszerzenia przygotowali tu dziewięć gotowych styli wizualnych, w które taka informacja może być "ubrana".

Advanced Custom FieldsJedna z najpopularniejszych wtyczek Wordpressa dzięki której publikowane na stronie treści i informacje, nie muszą być upychane w jednolitym tekstowym artykule, ale mogą być - w zależności od potrzeb i rodzaju, osadzane jako niezależne dodatkowe informacje, przypięte niejako do rdzenia artykułu. Daje to po pierwsze komfort sformatowania kompletu informacji w jednolitej ale powtarzającej się formie a do tego wspomaga wszelkiego typu wyszukiwanie treści według zadanych kryteriów. 

elementor

Jedna z najpopularniejszych wtyczek WordPressa z gatunku tzw. Page Builderów, czyli w skróconej definicji wizualnych kreatorów treści. Interfejs narzędzia jest częściowo zlokalizowany na język polski. Jest też jak większość Wordpressowych wtyczek częściowo darmowy a częściowo płatny. Dokupując komercyjną część Elementora Pro rozbudowujemy bibliotekę funkcji o elementy, pozwalające tworzyć powtarzające się na wybranych podstronach, stylistycznie jednakowe, natomiast merytorycznie inne - dynamicznie zmieniające się treści, przez co strona zachowując jednolitą graficzną strukturę potrafi jednocześnie, zależnie od potrzeb, prezentować różną zawartość.

dj webpDo ilustrowania treści na stronach www niemal od początku istnienia Internetu wykorzystuje się pliki w rozszerzeniach .jpg .png lub .gif. Epoka tych formatów graficznych wydaje się jednak powoli mijać. Wiodąca w internetowym biznesie firma Google promuje własny format zapisu ilustracji o rozszerzeniu .webp. Format ten cechuje nieco lepszy (zdaniem producenta) współczynnik kompresji do ciężaru pliku. Pomijając dyskusję czy rzeczywiście pliki zapisane w tym formacie są lżejsze czy nie, jedno nie ulega wątpliwości - Google promuje ten format pliku w swoich wyszukiwarkach i narzędziach, a to oznacza, że strona internetowa na której ilustracje zapisane są w formacie .webp są lepiej/wyżej promowane przez wyszukiwarki. Udostępnienie obrazów witryny w nowym formacie WebP jest obecnie jednym z czynników, które mogą pomóc w uzyskaniu wyższego rankingu strony internetowej.

canva for joomlaIlustrowanie artykułów to często dość żmudny element edycji treści. Potrzebne (pasujące do treści) zdjęcia trzeba najpierw zrobić lub wyszukać w sieci (kupić), potem je skadrować i/lub przyciąć do pożądanych rozmiarów i na koniec przy pomocy edytora zaimportować z komputera do artykułu. Trochę czasochłonne, ale jeśli artykuł może być zilustrowany czymś uniwersalnym, jakimś zdjęciem/grafiką, tylko częściowo zbieżną z tematyką artykułu, to możemy cały proces ilustrowania treści znacznie przyspieszyć wykorzystując gotowce z serwisu Canva, oraz pośrednika, który zaimportuje nam wybrane w Canvie obrazki wprost do artykułu.

WCAG Screen Reader

Rozszerzenie dostępne na platformę skryptów CMS Joomla oraz WordPress, które pozwoli rozbudować funkcje strony o dodatkowe mechanizmy odbioru treści. Chodzi tu przede wszystkim o syntezator mowy oraz zmianę kontrastu dła. Zakupiony na stronie autora pakiet wtyczek dla obu najpopularniejszych obecnie CMSów, pozwala zbliżyć stronę internetową do tzw. standardów WCAG (Web Content Accessibility Guidelines). W przypadku CMS Joomla mamy tu do czynienia z pojedynczą wtyczką, która po zainstalowaniu, pozwala w opcjach konfiguracyjnych dość precyzyjnie i drobiazgowo określić zakres działania.

DJ Messages3Komponent, dwa moduły i cztery wtyczki, czyli pakiet rozszerzeń CMS Joomla zaprojektowany pod kątem uruchomienia na stronie www systemu wzajemnej komunikacji pomiędzy zarejestrowanymi użytkownikami. Po zainstalowaniu niezbędnych składników, w pierwszej kolejności należy włączyć i skonfigurować potrzebne wtyczki, czyli niezbędne dwie profilowe + opcjonalnie dwie integracyjne - do połączenia profili z komponentem ogłoszeniowym DJ Classyfieds, o ile zamierzamy z niego również korzystać.

Metro grid Joomla module

Moduł działający pod kontrolą skryptu CMS Joomla przygotowany pod kątem publikowania treści w formie i kształcie tzw. kafelek. Metro Grid Joomla module pełni tu przy tym rolę czegoś w rodzaju kontenera dla innych przygotowanych wcześniej informacji, także zapisanych w modułach. Edycję zawartości należy wiec rozpocząć od przygotowania kontentu, który zostanie potem osadzony w kafelkach. Na początek dla nabrania wprawy, treści w przyszłych kafelkach najlepiej produkować w standardowym module 'własny html'. Tworzymy zatem treści dla kolejnych zaplanowanych kafelków, pamiętając jednak o tym, aby każdy taki modułowy kafelek zapisać w jakiejś nowej, niepowtarzającej się nigdzie wcześniej pozycji. Ma to istotne znaczenie, gdyż to właśnie pozycja każdego tak utworzonego modułu będzie potem określała każdy kolejny kafelek z informacją.